Trumpai apie plokščiapadystę

2017-03-31
Sveika pėda turi išilginius bei skersinį skliautus. Šie skliautai pilnai susiformuoja apie 8-9 gyvenimo metus. Pagrindinė jų funkcija – amortizuoti eiseną ir bėgimą, bei kuo optimaliau paskirstyti kūno svorį per pėdas, tausojant sąnarius.
 
Praradus skliautus (dėl įvairių priežasčių, apie kurias kalbėsime vėliau) arba jiems nesusiformavus – išsivysto plokščiapadystė.
 
Nors iš pradžių ji gali ir nesukelti didelių simptomų ar skausmų, ilgainiui, dėl neteisingos sąnarių padėties yra pertempiami čiurnos raiščiai, gali iškrypti stuburas, o dėl pasikeitusios bei padidėjusios apkrovos, sukeliamas greitesnis sąnarių nusidėvėjimas, kas gali išsivystyti į sąnarių degeneraciją. Ilgainiui, prasideda pėdų, kelių, klubų ir/ar nugaros skausmai, o pati pėda gali deformuotis ir suformuoti negrįžtamą plokščiapėdystę.  
 
 
Kaip plokščiapadystė paveikia atraminį skeletą ir sąnarius
 
Glaustai pakalbėkime, kas gali sukelti plokščiapadystę:
 
Nesusiformavę skliautai vaikystėje
 
Vaiko išreikšta plokščiapadystė
 
Pirmaisiais gyvenimo metais visi esame pilnapadžiai, tačiau pradėjus vaikščioti, po truputį pradeda formuotis pėdos skliautai ir pilnai susiformuoja apie 8-9 gyvenimo metus. Vaikams pilnapadystė gali išsivystyti dėl padidinto raiščių laisvumo, hipermobilumo.Tokiu atveju reikėtu avėti aukštesnius ir tvirtesnius batukus bei įdėklus, kurie išlaikytų neutralią pėdos ir čiurnos padėtį. Kita priežastis – sutrumpėjusi Achilo Sausgyslė. Vaikučiui augant, dažnai kaulai ilgėja greičiau, nei spėja prie to prisitaikyti raumenys ir jų sausgyslės, dėl to gali išsivystyti sutrumpėjimas. Prie to prisideda ir mažas aktyvumas bei dažnas sėdėjimas ištiesus pėdas. Tokiu atveju reikalinga stabilizuojanti avalynė ir tempimo pratimai blauzdoms ir užpakalinei raumenų grandinei, aktyvumo skatinimas.
 
 
 
Įgytos plokščiapėdystės priežastys
 
Suaugusiems plokščiapėdystė gali išsivystyti dėl daugelio skirtingų priežasčių. Dažniausiai sutinkamos yra sutrumpėjusi Achilo sausgyslė, atlaisvėję čiurnos raiščiai, nusilpę blauzdos raumenys, per dideli ir per dažni krūviai pėdoms, didelis kūno svoris, amžiaus ar artritiniai pokyčiai, cukrinio diabeto komplikacijos.
 
Galima koreguojama plokščiapėdystė, kai įdėklų ir tinkamos avalynės pagalba atstatoma sąnarių padėtis. Kartu rekomenduojama atlikti kojų  tempimo pratimus (ypač kojų užpakalinės raumenų grandinės), bei blauzdos stiprinimo pratimus. Patikrinti, ar plokščiapadystė grįžtama, galima atkėlus didįjį kojos pirštą arba tiesiog pasistiebus - jei skliautas susiformuoja, galima koreguoti tokią plokščiapadystę ortopediniais įdėklais ar avalyne ir atstatyti neutralią sąnarių padėtį. 
 
Grįžtama plokščiapadystė. Pasistiebimo testas.
 
Jeigu skliautas neatsikuria, tokia plokščiapadystė negrįžtama, t.y. nebekoreguojama ne chirurginiu būdu, reikalinga tinkama avalynė bei įdėklai apsaugoti pėdas, bei kiek įmanoma labiau tausoti kitus sąnarius, bei stabdyti deformacijos progresavimą. 
 
Negrįžtama Plokščiapadystė 
 
 
Rekomenduojame neignoruoti savo pėdų, prižiūrėti bei rūpintis jomis, o įtarus skliautų problemą – kreiptis pas specialistus, kurie apžiūrės, patars ir, jei reikės, suteiks ortopedinę pagalbą. 
 
 
 
 
 

 

« Atgal