5 Faktai ir Mitai apie iššokusį pėdos kauliuką - Hallux Valgus

2017-09-12
Dauguma sklandančios informacijos apie iššokusius pėdos kauliukus nėra visiškai teisinga, tad žmonės remdamiesi neteisingomis žiniomis, nesiima tinkamų priemonių ir nepasirenka tinkamo gydymo, kas palengvintų šios deformacijos simptomus. Glaustai aptarsime labiausiai paplitusius faktus ir mitus apie iššokusį pėdos kauliuką. 
 
1.   FAKTAS: Hallux valgus yra pėdos kaulų iškrypimas
 
Dažnai žmonės galvoja, kad tai yra sustorėjęs ar užaugęs papildomas kaulas, tačiau tai nėra visiška tiesa. Dažniausiai ši deformacija stebima, kai pirmasis padikaulis, besijungiantis su pirmuoju pirštakauliu (kojos nykščiu), nukrypsta nuo savo ašies. Kai šis sąnarys iškrypsta - nykštys pradeda krypti link kitų pirštų, o padikaulio galva suformuoja tą kaulėtą iškilimą, deformacijai progresuojant, gali susidaryti kaulinė išauga.
 

2.    MITAS: Aukštakulniai sukelia pėdos kauliuko iškrypimą

Moterų mėgiami aukštakulniai yra kaltinami dėl kauliuko iškrypimo, tačiau jie nėra to priežastis. Aukštakulniai, kaip ir siauri batai gali suerzinti ir iššaukti skausmo paaštrėjimą, tačiau kaulo iškrypimo nesukelia. Ši deformacija gali būti idiopatiška (atsirandanti be priežasties), paveldima arba atsirasti po pėdos traumų. Patys batai nėra kaulo iškrypimo kaltininkai. Reikėtų kaltinti didžiojo piršto sąnario nestabilumą ir pėdos raumenų disbalansą.

 

3.    FAKTAS: Negydomas Hallux Valgus blogėja

Jeigu jau turite skausmingą iššokusį kauliuką, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją, kol deformacija nepablogėjo. Ilgainiui, iššokęs kauliukas gali krypti toliau ir tapti skausmingu ar vis skausmingesniu. Visiškai pašalinti kauliuko iškrypimą galima tik chirurginiu būdu. Sušvelninti skausmus galima ortopediniais įdėklais ir tinkama avalyne. Dažnai žmonėms su iššokusiais kauliukais, būna sudėtinga rasti tinkamus batus, tokiu atveju reikalinga individuali, ortopedinė avalynė, kuri apdraustiesiems yra kompensuojama. Tad laukti ir kentėti nereikėtų, o tiesiog kreiptis medikų pagalbos.

4.    FAKTAS: Yra daug būdų kaip sušvelninti iššokusio kauliuko simptomus

Kaip ir kiekvienas pacientas, taip ir jų pėdos yra skirtingos, tad ir gydymo būdų yra skirtingų. Gydytojas turėtų parinkti tinkamiausią veiksmų planą gydyti arba palengvinti simptomus. Konservatyvios gydymo priemonės – kineziterapinės juostelės klijavimas, spaudimo mažinimas batų įdėklais, bei ortopedinė avalynė gali puikiai sumažinti ar net pašalinti kai kuriuos simptomus. Jeigu yra reikalinga, kauliukas gali būti atstatomas ir chirurginiu būdu, taip pašalinama deformacija ir pėda grįžta į savo pradinę formą. 

 

5.    FAKTAS: Kauliukų atstatymo operacija – dažnai sėkminga

Kauliuko operacija turėtų būti siūloma paskutiniu atveju, kai konservatyvus gydymas nebepadeda. Po operacijos deformacijos ir su ja susiję simptomai yra pašalinami. Tačiau retais atvejais kauliukas vistiek iššoka net ir po atstatymo, tad gali prireikti ne vienos operacijos. Tai priklauso nuo pėdos kaulų ir sąnarių struktūros, operacijos sėkmės tikimybes pacientui reikėtų aptarti su savo gydytoju. 

 

 
« Atgal